Answer:
The variance in weight is statistically the same among Javier's and Linda's rats
The null hypothesis will be accepted because the P-value (0.53 ) > ∝ ( level of significance )
Step-by-step explanation:
considering the null hypothesis that there is no difference between the weights of the rats, we will test the weight gain of the rats at 10% significance level with the use of Ti-83 calculator
The results from the One- way ANOVA ( Numerator )
with the use of Ti-83 calculator
F = .66853
p = .53054
Factor
df = 2 ( degree of freedom )
SS = 23.212
MS = 11.606
Results from One-way Anova ( denominator )
Ms = 11.606
Error
df = 12 ( degree of freedom )
SS = 208.324
MS = 17.3603
Sxp = 4.16657
where : test statistic = 0.6685
p-value = 0.53
level of significance ( ∝ ) = 0.10
The null hypothesis will be accepted because the P-value (0.53 ) > ∝
where Null hypothesis H0 = ∪1 = ∪2 = ∪3
hence The variance in weight is statistically the same among Javier's and Linda's rats
Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
Answer:
part A 17/23
part B 31/40
part C 23/40
part D Yes, sorry you gotta figure that out. Im to lazy to write a sentence
Step-by-step explanation:
Answer:
V = 678.24cubic cm
Step-by-step explanation:
Volume of a cylinder
V = πr^2h
V - volume of a cylinder
π - pie
r - radius of a cylinder
h - height of a cylinder
Given:
π - 3.14
h - 6
d = 12
d = 2r
Divide both sides by 2
d/2 = 2r/2
d/2 = r
r = d/2
r = 12/2
r = 6
Insert the values into the formula
V = πr^2h
V = 3.14 * 6^2 * 6
= 3.14 * 36 * 6
= 678.24cubic cm
<span>the correct answer is
D) 1000 kilometers </span>