Answer:
Your question is lacking some information attached is the missing part and the solution
A) AB = AD = BD = 0, BC = LC
AC = 
B) AB = AD = BC = BD = 0
AC = 
Explanation:
A) Forces in all members due to the load L in position A
assuming that BD goes slack from an inspection of Joint B
AB = 0 and BC = LC from Joint D, AD = 0 and CD = 4L/3 C
B) steps to arrive to the answer is attached below
AB = AD = BC = BD = 0
AC = 
Answer:
The air pressure in the tank is 53.9 
Solution:
As per the question:
Discharge rate, Q = 20 litres/ sec = 
(Since, 1 litre =
)
Diameter of the bore, d = 6 cm = 0.06 m
Head loss due to friction, 
Height, 
Now,
The velocity in the bore is given by:


Now, using Bernoulli's eqn:
(1)
The velocity head is given by:

Now, by using energy conservation on the surface of water on the roof and that in the tank :




Answer:
For aluminum 110.53 C
For copper 110.32 C
Explanation:
Heat transmission through a plate (considering it as an infinite plate, as in omitting the effects at the borders) follows this equation:

Where
q: heat transferred
k: conduction coeficient
A: surface area
th: hot temperature
tc: cold temperature
d: thickness of the plate
Rearranging the terms:
d * q = k * A * (th - tc)


The surface area is:


If the pan is aluminum:

If the pan is copper:
