Answer:
option B
Explanation:
The correct answer is option B
Seaming is an operation in which the edges are folded over another part to achieve the tight fit.
Seaming is generally used to join other parts together.
So, seaming is generally used for producing fluid-tight joints.
This process is used in the food industry on canned goods, metal roofing, and in the automotive industry.
Answer:
a) Mechanical efficiency (
)=63.15% b) Temperature rise= 0.028ºC
Explanation:
For the item a) you have to define the mechanical power introduced (Wmec) to the system and the power transferred to the water (Pw).
The power input (electric motor) is equal to the motor power multiplied by the efficiency. Thus,
.
Then, the power transferred (Pw) to the fluid is equal to the flow rate (Q) multiplied by the pressure jump
. So
.
The efficiency is defined as the ratio between the output energy and the input energy. Then, the mechanical efficiency is 
For the b) item you have to consider that the inefficiency goes to the fluid as heat. So it is necessary to use the equation of the heat capacity but in a "flux" way. Calling <em>H</em> to the heat transfered to the fluid, the specif heat of the water and
the density of the water:
[/tex]
Finally, the temperature rise is:

Answer:
Total no. of ways to line up cars is 20! = 2.43 c 10^18
Probability that the cars alternate is 0.00001 or 0.001%
Explanation:
Since, the position of a car is random.Therefore, number ways in which cars can line up is given as:
<u>No. of ways = 20! = 2.43 x 10^18</u>
For the probability that cars alternate, two groups will be formed, one consisting of US-made 10 cars and other containing 10 foreign made. The number of favorable outcomes for this can be found out as the arrangements of 2! between these groups multiplied by the arrangements of 10! for each group, due to the arrangements among the groups themselves.
Favorable Outcomes = 2! x 10! x 10!
Thus the probability of event will be:
Probability = Favorable Outcomes/Total No. of Ways
Probability = (2! x 10! x 10!)/20!
<u>Probability = 0.00001 = 0.001%</u>
Answer:
The answer to this question is 1273885.3 ∅
Explanation:
<em>The first step is to determine the required hydraulic flow rate liquid if working pressure and if a cylinder with a piston diameter of 100 mm is available.</em>
<em>Given that,</em>
<em>The distance = 50mm</em>
<em>The time t =10 seconds</em>
<em>The force F = 10kN</em>
<em>The piston diameter is = 100mm</em>
<em>The pressure = F/A</em>
<em> 10 * 10^3/Δ/Δ </em>
<em> P = 1273885.3503 pa</em>
<em>Then</em>
<em>Power = work/time = Force * distance /time</em>
<em> = 10 * 1000 * 0.050/10</em>
<em>which is =50 watt</em>
<em>Power =∅ΔP</em>
<em>50 = 1273885.3 ∅</em>