I think that it's TRUE because it is in the middle when you draw the segment out
Answer: The charge was right.
Step-by-step explanation:
If he charged $18 per hour, it means he charged $18 for 60 minutes. He worked for 2 hours 15 minutes which is (60 ×2) + 15 = 135 minutes. For 135 mins, (135 ×18)÷ 60 = 40.5.
He drove 21 miles to his house and 21 miles back. That is 21×2= 42. And for $0.27 = $11.34.
Adding the costs, 40.5 + 11.34 = $51.84
Answer: pretty sure you can buy 48 oranges
Step-by-step explanation:
<span><span>1.
</span>James works as a waiter.
He served food with the following price
=> 23.59 dollars
=> 40.65 dollars
=> 30.50 dollars
=> 15.68 dollars
Let’s add this altogether:
=> 23.59 + 40.65 + 30.50 + 15.68
=> 110.42 the total of the ordered food.
Now, James received a tip of 17.67 dollars. Find the interest rate of his tip.
=> 110.42 * .50 = 55.21, thus the interest rate of tip is less than 50%
=> You can do trial and error to get the correct rate,
=> 110.42 * .16 = 17.67, thus he received 16% tip</span>