Answer:
edge 2020
Step-by-step explanation:
The data appears slightly skewed, so the median is probably the most appropriate measure.
My friend has a good chance of making between $16,000 and $23,000 because that is the range for the middle 50% of employees.
Answer:
We need a sample size of at least 719
Step-by-step explanation:
We have that to find our
level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:

Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of
.
So it is z with a pvalue of
, so 
Now, find the margin of error M as such

In which
is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.
How large a sample size is required to vary population mean within 0.30 seat of the sample mean with 95% confidence interval?
This is at least n, in which n is found when
. So






Rouding up
We need a sample size of at least 719
Answer:
11
Step-by-step explanation:
4=1
14=2
24=3
34=4
40=5
41=6
42=7
43=8
44=9
45=10
46=11
You will encounter 11 4s.
Answer:
-43
Step-by-step explanation:
-2x2 + 2x - 3?
Let x = 5
-2 (5)^2 +2(5) -3
-2 (25) +10 -3
-50 +10 -3
-43
Answer:
m+7
Step-by-step explanation:
If she ran 7 minutes longer and m represents the amount of time she ran, then it would just be addition.
Let's say m=60 minutes. She would've ran for 67 minutes, which is also m+7.