I believe the answer is: task-oriented listening
Listeners who prefers task-oriented listening tend to only pay attention if the communicators speak about something that relevant to the goals that they want to achieve. This type of listeners tend to be more effective in a situation when there is a limited time to finish a certain project, like bob.
The both work in the Energy Generation career pathway.
Answer:
$12.35
Explanation:
Given that,
Direct materials = $ 4.95
Direct labor = $ 3.25
Variable manufacturing overhead = $ 1.45
Fixed manufacturing overhead = $ 4.20
Fixed selling expense = $ 1.05
Fixed administrative expense = $ 0.60
Sales commissions = $ 1.00
Variable administrative expense = $ 0.50
Selling price = $23.50 per unit
Total Variable cost:
= Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead + Sales commissions + Variable administrative expense
= $4.95 + $3.25 + $1.45 + $1.00 + $0.50
= $11.15
Contribution margin per unit:
= Selling price per unit - Variable cost per unit
= $23.50 - $11.15
= $12.35
Answer:
Explanation:
The stockholder's equity statement is composed of common stock and retained earnings. The ending balance shown in the attached spreadsheet, after modification.
The Ending balance of earnings retained = Starting balance of earnings retained + net income - dividend paid
And, Ending balance of common stock = Starting balance of common stock + issued stock
The preparation of the stockholders ' equity statement for the year ended December 31, 20Y7 is provided in the spreadsheet. The attachment below is:
By asking questions and demonstration. In this way, you would be able to understand the instructions fully. With the help of demonstration, it will help you understand on what to do while by asking questions, it allows you to understand the whole procedure and its importance.