Answer:
Explanation:
Account receivable 320,000 debit
Allowance 600 credit
Sales 900,000
1% incollectible:
900,000 x 1% = 9,000
The adjusting entry will be for 9,000
As the allowance is calculated for sales of the period, we expected 9,000 during the next period will become uncollectible. We need to recognize the full amount now, or later on, on a different period, we will be generating dab debt expense for this prior period.
Doing the full amount matches the period of the sales, with the uncollectible that could arise from these sales
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Sales forecast = 2079 units
Ending Inventory to be maintained:
= 10% of forecast sales
= 10% (2079 units)
= 208 units
Production:
= Sales + Ending Inventory - Beginning Inventory
= 2079 units + 208 units - Nil
= 2,287 units
Taking current inventory into account, Dell's Production of 2,287 units After Adjustment have to be in order to have a 10% reserve of units available for sale.
Answer:
Controllable margin =$125,000
Return on investment = 20%
Explanation:
<em>Controllable margin is the difference between the sales revenue and the controllable cost. Controllable costs include variable and fixed cost directly under the control of the manager and which are influenced by his decisions.</em>
Controllable margin - Sales revenue - variable cost - controllable fixed cost
Controllable margin= $500,000 - $300,000 - 75,000 = $125,000
Controllable margin =$125,000
Return on investment = (controllable margin/ Average investment) × 100
= (125,000/625,000) × 100 = 20%
Return on investment = 20%
Answer:
The unit=9
Explanation:
The Cost of underage Cu= price -cost =200-0 =200 ( as there is no variable cost of the unsold room)
Cost of overage Co= cost - salvage value = 0 -(-325) =325
Service level = Cu / Cu+Co = 200/ 325+200 = 0.3809
which corresponds to the z value of -0.3
the optimum overbooking = mean + z x SD
= 10+ 3 x (-0.3) =9
For a competitive retailer to get a consumer's patronage, they should implement strategies of attracting their consumers of which will likely gain their support and make their consumers many than of their competitors. An example of this is by having to offer discounts in means of attracting other consumers to buy their products as a means of having to gain their support.