Answer:
Cross price elasticity using midpoint method = 0.56
Step-by-step explanation:
Using the mid-point method
Cross-price Elasticity of Demand = <u>% change in Quantity demanded of UPS</u>
% change of price of FedEx
%change in Quantity demanded of UPS
using Mid-point method = <u> Q2-Q1 </u> × 100
(Q1+Q2)÷ 2
= <u>1.3-1.2 </u> × 100
(1.2+1.3)÷2
= <u>0.1 </u> × 100
1.25
= 8%
% change in price of FedEx
using midpoint method =<u> P2-P1 </u>× 100
(P1+P2)÷ 2
=<u> 75-65 </u>× 100
(65+75)÷2
=<u> 10 </u> × 100
70
= 14.28%
Cross-price Elasticity of Demand = 8% ÷ 14.28%
using midpoint method = 0.56
<h3>✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽</h3>
➷ final = original x multiplier
final = 48 x 0.9
final = 43.2
Tony paid $43.20
Subtract the two values:
43.2 - 42.95 = 0.25
Therefore, the correct option would be C. Keith paid $0.25 less than Tony paid
<h3><u>
✽</u></h3>
➶ Hope This Helps You!
➶ Good Luck (:
➶ Have A Great Day ^-^
↬ <u>ʜᴀɴɴᴀʜ</u> ♡
The 4 subintervals are given: [2, 4], [4, 7], [7, 9], and [9, 10].
Each subinterval has length: 4 - 2 = 2, 7 - 4 = 3, 9 - 7 = 2, and 10 - 9 = 1.
Over each subinterval, we take the value of the function at the right endpoint: 3, 8, 15, and 18.
Then the integral is approximately

so 78.0 is the correct answer.
Thickest to thinnest....
0.33m , 0.3mm, 0.275mm, 0.25mm
Answer:
Eudora spent 0.5 hours from home to library and 1.5 hours from library to school
Step-by-step explanation:
Given
Home to Library:
-- Average Speed
Library to School
-- Average Speed
Total


Required
Determine the time taken from home to library and from library to school
Let the time spent from home to library be x. So, from library to school will be: 2 - x
So, we have:
Home to Library:
-- Average Speed
-- Time
Library to School
-- Average Speed
-- Time
Distance is calculated as:

Home to Library:



Library to School:



The total distance is 120km. So, we have:


Collect Like Terms



Solve for x


Recall that:


So, we have:

