Answer:
Step-by-step explanation:
a )
sample mean = sum total of given data / no of data
= 415.35 / 20 = 20.76
To calculate the median we arrange the data in ascending order and take the average of 10 th and 11 th term .
= 20.50 + 20.72 / 2
= 20.61
b ) To calculate the 10% trimmed mean , we neglect the largest 10% and smallest 10 % data and then calculate the mean . Here we neglect the first two smallest and last two greatest
(18.92 + 19.25 ..... + 22.43 + 22.85) / 16
= 20.74
c )
We can easily plot the data on number line from 17 to 24
d )
Maximum value of data set = 23.71 and minimum value is 18.04
mean is 20.76 , median is 20.61 and trimmed mean is 20.74
They are between maximum and minimum values of given data . Hence there is no outliers .
Answer:
a) 15 house with 3 bedrooms
b) 40 ÷ 5 = 8
Step-by-step explanation:
Can you make me the brainliest?
Answer:
The cross multiplication would be 10(350) = 22(x).
Step-by-step explanation:
We would first convert meters to centimeters. There are 100 cm in a meter; this means 3.5 m = 3.5(100) = 350 cm.
The ratio of the height to base of the model is 10/22. The ratio of the playhouse would then be x/350. This gives us
10/22 = x/350
Cross multiplying, we would have 10(350) = 22(x).
The given function is
f(x) = log₁₀(5x-1)
As x -> -∞, the argument of the log function becomes a large negative number.
Because the log of a negative number is undefined, f(x) is undefined as x -> -∞.
As x -> +∞, the argument of the log function becomes a large positive number.
Therefore f(x) -> +∞ as x -> +∞.
Answer:
As x -> -∞, f(x) is undefined.
As x-> +∞, f(x) -> +∞.
Answer:
I think it is maybe 19% but Idk.
Because 14 would seem to low without work and the other are pretty high so im just guessing.