answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Triss [41]
2 years ago
12

A scientist planted seeds in 4 sections of soil for an experiment. not all of the seeds grew into plants. after 20 days, the sci

entist counted the number of plants in each of the 4 sections.
Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]2 years ago
4 0
I think you would multiply 20 × 4 and the answer would be 80 that the scientist counted the number of plants in each 4 sections after 20 days.
You might be interested in
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
Airida [17]
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A carpenter bought 4 boxes of nails. Each box weighed 3 and 2/5 pounds. The price of the nails was $8 per pound. How much did th
neonofarm [45]

Answer:

108.80

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Solve for m:<br> -3(1 – 5m) = — 38 + 8m
Solnce55 [7]

Answer:

m = - 5

Step-by-step Explanation:

-3(1-5m)=-38+8m \\  \\  - 3 + 15m =  - 38 + 8m \\  \\ 15m - 8m = 3 - 38 \\  \\ 7m =  - 35 \\  \\ m =  \frac{ - 35}{7}  \\  \\  \huge \purple{ \boxed{m =  - 5}}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gregory has 2/3 of an entire pizza. If he gives 1/4 of an entire pizza to his friend Marlene, what fraction of his partial pizza
Amiraneli [1.4K]

Answer: 5/12

Step-by-step explanation:

because the denominators are not the same you have to multiply to get a common base and then you can subtract from there to see how much he has left.

3 0
2 years ago
You jog 623623 miles around a track each day. If you jogged that distance 44 times last week, how many miles did you jog?
jasenka [17]

the answer would be : 2,942

you multiply 623 times 4

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2. Solve 9 = 1 + 8x – 8. A. x = 2 B. x = 10
    7·2 answers
  • a ball is thrown straight up from the top of a tower that is 280 ft high with an initial velocity of 48 ft/s . the height of the
    14·2 answers
  • ​z+w−3 ​6z−10w ​​ ​=k ​=8 ​​ consider the system of equations above, where kkk is a constant. for which value of kkk are there i
    15·1 answer
  • The line plot shows the number of hours students studied for a final exam. A number line with one x above .5, one x above 1.5, o
    12·2 answers
  • Fast Pax Annual Salaries (Thousands of Dollars) Analysts determined that the $255,000 salary is an outlier. The box-and-whisker
    6·2 answers
  • This race was first held in 1953 on August 16th. Every decade the race finishes with a festival. How many years is this?
    7·1 answer
  • A pendulum's first swing has an arc of 24 inches. As the pendulum swings back and forth, the arc length for each successive swin
    6·2 answers
  • Alana has 12.5 cups of flour with which she is baking
    12·2 answers
  • The music you hear when listening to a magnetic cassette tape is the result of the magnetic tape passing over magnetic heads, wh
    5·1 answer
  • 11. In a certain town the ratio of the number of cars to that of taxis is 15:4. If
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!