Answer:

Step-by-step explanation:
x - number of adults
y - number of campers
<em>The room for 200 people</em>: x + y ≤ 200
<em>Each adult costs $4, and each camper costs $3</em>: 4x and 3y
<em>A maximum budget of $750</em>: 4x + 3y ≤ 750
Answer: 1232
Step-by-step explanation: ( 8x10 -3) x(2x10 -4)
( 8x10 -3) = 77
(2x10 -4) = 16
77 x 16 = 1232
Answer = 1232
Hi!
We will solve this using ratios, like this:
4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $
1 kg of olive oil for x $
_____________________________
x = (27*1)/4,5
x = 27/4,5
x = 6 $ per kilogram
Hope this helps!
Answer:
She should buy the monthly plan for the unlimited movies rather than pay $2.99 per movie. This is because, the more she pay that amount for each movie, the higher her expenses would become at the end of each month.
For example, let assume, in a month, she 8 free days (Saturday and Sunday). She paying for each movie each of those days would supersede the amount she could have spent assuming she did the unlimited monthly plan of $7.99.
That notwithstanding other days which will feel like watching movies or the public holidays which she would be free to relax.
Step-by-step explanation: