If im understanding this correctly, to find the value of the car after x amount of years, the answer would be 17,500 - 750(x)
0.51 grams is < 0.482, thus Maurice has more salt.
Answer:
At least 832 teenargers must be interviewed.
Step-by-step explanation:
We have that to find our
level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:
Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of
.
So it is z with a pvalue of
, so
Now, find the margin of error M as such
In which
is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.
How many teenagers must the firm interview in order to have a margin of error of at most 0.1 liter when constructing a 99% confidence interval
At least n teenargers must be interviewed.
n is found when M = 0.1.
We have that 
So




Rounding up
At least 832 teenargers must be interviewed.
15% of 30....turn ur percent to a decimal...." of " means multiply
0.15(30) = 4.5
30% of 45.....set it up the same way as before
0.30(45) = 13.5
60% of 7
0.60(7) = 4.2
23% of 20
0.23(20) = 4.6
The Pythagorean Proposition can help you explain this: