Given that,
Temperature, T = 1500 K
Wavelength, 
To find,
The energy of one photon of this light.
Solution,
We know that, the energy of a photon is given by the formula as follows :

So, the required energy is
.
Answer and Explanation:
1. Arrhenius Theory which describes the concept protonic. The substance that gives H+ ions when diluted in water is called as an acid (e.g. HCl) and the substance that dissociates OH-ions whenever it is diluted in water is called as the base (e.g. NaOH)
on the other hand
Bronsted Lowery Theory describes the concept of a proton donor-acceptor. The proton-donating species is an acid and the proton-accepting species is known as a base.
2. The Chemical name and nature of acid is shown below:-
Nature Chemical Name
a. HCl Acidic Hydrochloric Acid
b. KOH Basic Potassium hydroxide
c. HNO Acidic Nitric Acid
d. Mg(OH)2 Basic Magnesium hydroxide
All you need to do is change 5% into a decimal which would be 5/100 = .05
then multiply the decimal by the total volume to get the amount of active ingredients in ml
.05 * 56ml = 2.8 ml of active ingredient.
Hope that helps!
A.S OLOS kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkll
Answer:
4
Explanation:
Relationship between wavenumber and Rydberg constant (R) is as follows:

Here, Z is atomic number.
R=109677 cm^-1
Wavenumber is related with wavelength as follows:
wavenumber = 1/wavelength
wavelength = 253.4 nm

Z fro Be = 4

Therefore, the principal quantum number corresponding to the given emission is 4.