The basis of finding the answer to this problem is to know the electronic configuration of Fluorine. That would be: <span>[He] 2s</span>²<span> 2p</span>⁵. The valence electrons, which are the outermost electrons of the atom, are the ones that participate in bonding. <em>Since the highest orbital for F is 2p, that means the highest energy occupied would be 2.</em>
Hydrogen gas(H2) has a molar mass of 2 g. Molar mass of a substance is defined as the mass of 1 mole of that substance. And by 1 mole it is meant a collection of 6.022*10^23 particles of that substance.
So number of moles of H2 are 0.5 in this case. And thus it means there are (6.022*10^23)*0.5 particles( here they are molecules) in 1g of H2.
The answer is 3.39 mol.
<span>Avogadro's number is the number of molecules in 1 mol of substance.
</span><span>6.02 × 10²³ molecules per 1 mol.
</span>2.04 × 10²⁴<span> molecules per x.
</span>6.02 × 10²³ molecules : 1 mol = 2.04 × 10²⁴ molecules : x
x = 2.04 × 10²⁴ molecules * 1 mol : 6.02 × 10²³ molecules
x = 2.04/ 6.02 × 10²⁴⁻²³ mol
x = 0.339 × 10 mol
<span>x = 3.39 mol
</span>
It means there is a lot of the same thing and not many others
Answer:
Mass of liquid B = 271.2 gram
Explanation:
Given:
Density of liquid A = 1000 kg/m³
Density of liquid B = 600 kg/m³
Density of mixture = 850 kg/m³
Mass of mixture = 1 kg
Assume:
Volume of liquid A = Va
Volume of liquid B = Vb
So,
Volume of mixture = Va + Vb
Mass of liquid A = 1000(Va)
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of mixture = Mass of liquid A + Mass of liquid B
1 = 1000(Va) + 600(Vb)
Volume of mixture = 1 / 850
So,
(1/850) = Va + Vb
Vb = (1/850) - Va
1 = 1000(Va) + 600[(1/850) - Va]
Va = 7.25 × 10⁻⁴
Vb = (1/850) - Va
Vb = (1/850) - [7.25 × 10⁻⁴]
Vb = 4.25 × 10⁻⁴
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of liquid B = 600(4.25 × 10⁻⁴)
Mass of liquid B = 271.2 gram