Answer:
umm.. B. a base that generates a lot of hydroxide ions in water.
Answer:
i would say sensory memory, aka muscle memory.
Explanation:
Answer : The enthalpy change during the reaction is -6.48 kJ/mole
Explanation :
First we have to calculate the heat gained by the reaction.

where,
q = heat gained = ?
m = mass of water = 100 g
c = specific heat = 
= final temperature = 
= initial temperature = 
Now put all the given values in the above formula, we get:


Now we have to calculate the enthalpy change during the reaction.

where,
= enthalpy change = ?
q = heat gained = 23.4 kJ
n = number of moles barium chloride = 

Therefore, the enthalpy change during the reaction is -6.48 kJ/mole
Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Answer:
Increase in pressure
Explanation:
The rise in temperature will increase the pressure of the gas.