Answer:
240/(v+40) + 1 > 240/v
Step-by-step explanation:
Both parties traveled a distance of 240 km.
Simpsons took off at average speed of 40 km/h & 1 hour later: 240/(v+40) + 1
Jacksons took off at average speed of v km/h: 240/v
We are given that the hall has a rectangular shape.
Area of rectangle can be calculated using the following rule:
Area of rectangle = length * width
We are also given that:
Area = 7400 square feet
length = 82 feet
Substitute with the givens in the above equation to get the width as follows:
Area of rectangle = length * width
7400 = 82 * width
width = 7400 / 82
width = 90.24390244 feet
i can barly read the image when i open it but, i think its d
Answer:
The no. of possible handshakes takes place are 45.
Step-by-step explanation:
Given : There are 10 people in the party .
To Find: Assuming all 10 people at the party each shake hands with every other person (but not themselves, obviously) exactly once, how many handshakes take place?
Solution:
We are given that there are 10 people in the party
No. of people involved in one handshake = 2
To find the no. of possible handshakes between 10 people we will use combination over here
Formula : 
n = 10
r= 2
Substitute the values in the formula





No. of possible handshakes are 45
Hence The no. of possible handshakes takes place are 45.