Answer:
194119
Step-by-step explanation:
well, just plug in your number!
y = 1.55*54000 + 110419
Given:
Taxable income: 7,500
Paid every two weeks or 26 weeks in a year
Based on 2007 Federal Income Tax Table for Single Taxpayer, Tim is under the tax range over $0 but not over $7,825. The tax is 10% of the amount over $0.
<span>1. Finds the tax rate for his income level =10 %
2. Enters the base amount = $7,500
3. Enters the amount of tax owed = $7,500 * 10% = $750
4. Divides by 26 = $750 / 26 = $28.85 tax withheld from biweekly wages.</span>
Question:
Isabella pitches for her high school softball team. Of the 7 pitches she throws, 5 are strikes. She uses a standard deck of cards to model her pitches, with hearts, clubs, and spades representing strikes. Which statement about her model is true?
Answer:
B. Her model can be improved the most by removing the queens and kings of hearts, clubs, and spades.
Explanation:
I took the test and passed.
You have to find the unit rate
SO..
7.70 / 154 = 0.05
So it cost her 0.05 cents for each text.
So then you divide $ 5.25 by the unit rate to get the number of text
5.25 /0.05 = 105
so she sent 105 text
To check it you just multiply the unit rate by the number of text you got and you show come up with $ 5.25
0.05 x 105 = 5.25