Time for fractions!!!
I’m going to set a rate of miles per gallon and then cross multiply to get me answer.
41miles/gallon = 617.3/xgallons
617.3 multiplied by 1 and then divided by 41 = about 15.05 gallons
A reasonable estimate then is 15 and a half gallons, because rather than measuring down to the hundredths, the next closest and reasonable measurement is 15 and a half or under.
Comment if you don’t understand and I’ll try to help.
Year Net Profit
1 <span>$14,250.00
2 $15,390.00
3 $16,621.20
4 $17,950.90</span>2
We need to get the increase of the net profit of the current year from the previous year.
Percentage increase = (Current year - Previous Year)/ Previous Year * 100%
Year 2: (15,390 - 14, 250) / 14,250 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Year 3: (16,621.20 - 15,390) / 15,390 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Year 4: (17,950.90 - 16,621.20) / 16,621.20 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Every year the net income increases by 8%. So, the net income in Year 5 will be:
17,950.90 x 1.08 = 19,386.97 Choice D.
AD = BC ----> Parallel lines
AC = AC -----> Reflexive property
<A = <C -----> Congruent angles
<D = <B -----> Congruent angles
Answer:80 meters
Step-by-step explanation: 24 meters = 36 secs
2 mins = 120 secs
Cross multiply
24×120/36
= 80 meters
Hope I helped you!!
Answer: 0.129
Step-by-step explanation:
Let
denotes a random variable that represents the mean weight of babies born.
Population mean : 
Standard deviation: 
Sample size = 83
Now, the probability that the mean weight of the sample babies would differ from the population mean by greater than 54 grams will be :

hence, the required probability = 0.129