At first shop the 3 liters of milk cost 2995
cost per liter = cost / volume
cost per liter = 2995 / 3 L
cost per liter = 998 per liter of milk
at second shop the two liters of milk cost 1595
cost per liter = cost / volume
cost per liter = 1595 / 2 L
cost per liter = 797.5 per liter of milk
Answer:
your answer is a and d
Step-by-step explanation:
He sells each fish for $1.25, and he sells 24 fishes.
Multiply 24 with $1.25
24 x 1.25 = 30
He will have $30.
hope this helps
Let , side lawn is a.
Area of boundary is :

Now, total cost is given by :

Area left is :

Price to empty space with turfs is :

Therefore, the cost of covering the empty space with turfs at the rate of Rs 20 per sq. metre is Rs 262500.
Hence, this is the required solution.