8.54 / 8.75 =0.975
1 - 0.975 = 0.025
0.025 x 100% ( and nearest thenth)
=2.5%
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Given that :
Clients are interviewed in groups of 2 on the first day; meaning two persons at a time
Second day, clients are interviewed in groups of 4; meaning 4 persons at a time.
Therefore, if the same number of clients are to be interviewed on each day, the smallest number of clients that could be interviewed each day could be obtained by getting the Least Common Multiple of both numbers: 2 and 4
- - - - 2 - - - 4
2 - - - 1 - - - 2
2 - - - 1 - - - 1
Therefore, the Least common multiple is (2 * 2) = 4
Therefore, the smallest number of clients that could be interviewed each day is 4.
Answer:
127/12
Step-by-step explanation:
4 × 2 + 12x = 135
(1. Simplify 4 x 2 to 8.
8 + 12x = 135
(2. Subtract 88 from both sides.
12x= 135 - 8
(3. Simplify 135 - 8 to 127
12x = 127
(4. Divide both sides by 12
x= 127/12
Decimal Form: 10.583333
I think this is the awnser, but don't quote me on that
Answer:
a: 4x+4x, 8x
b:6+24y,6*1+6*4y
Step-by-step explanation: