Answer:
59%
Step-by-step explanation:
The information from Satellite Company Y is:
65 people watch live and 94 people watch recorded.
The total number of people from Y is:
65 + 94 = 159
So the probability that a random person from Y watches recorded shows more often is given by the division of the number of people watching more recorded shows (94) over the total number of people (159):
Probability = 94 / 159 = 0.5912 = 59.12%
Rounding to nearest whole percent, we have 59%
Hello!
To solve this we have to find what 82% of 50 is
So we do 50 * 0.82 where 0.82 is 82% as a decimal.
This gives us 41
So the answer is D
Hope this helps!
Answer: 210
Step-by-step explanation:
55×12=660-500=160+50(down payment)=210
We know that
Law of sines established
a/sin A=b/sin B=c/sin C
then
a/sin A=c/sin C------------> a=c*sin A/sin C---------> a=6*sin 19/sin 102
a=1.91 units <span>≈2 units
A+B+C=180</span>°----------> B=180-(A+C)-----> B=1180-(19+102)
B=59°
a/sin A=b/sin B-----------> b=a*sin B/sin A----->2*sin 59/sin 19
b=5.27 units <span>≈5.3 units</span>
the answer is the option
B = 59°, a ≈ 2, b ≈ 5.3