Answer: The average atomic mass of the element X is 51.99592 amu
Explanation:
Mass of isotope 1 = 49.94605 amu
% abundance of isotope 1 = 4.350% = 
Mass of isotope 2 = 51.94051 amu.
% abundance of isotope 2 = 83.79% = 
Mass of isotope 3 = 52.94065 amu.
% abundance of isotope 2 = 9.500% = 
Mass of isotope 4 = 53.93888 amu.
% abundance of isotope 2 = 2.360% = 
Formula used for average atomic mass of an element :



Therefore, the average atomic mass of the element X is 51.99592 amu
First let us determine the electronic configuration of
Bromine (Br). This is written as:
Br = [Ar] 3d10 4s2 4p5
Then we must recall that the greatest effective nuclear
charge (also referred to as shielding) greatly increases as distance of the
orbital to the nucleus also increases. So therefore the electron in the
farthest shell will experience the greatest nuclear charge hence the answer is:
<span>4p orbital</span>
According to the kmt pressure is directly proportional to the number of collision between particles
Answer:
False. It should read that both plant and animal species are in danger of extinction, and climate change can destroy habitats.
Explanation:
Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!