As we know that Molarity is given as,
M = moles / V
Solving for V,
V = moles / M ------------------(1)
Also, moles is equal to,
moles = mass / M. mass -------------(2)
puting value of moles from eq. 2 into eq. 1,
V = (mass / M.mass) / M
Putting values,
V = (45 g / 164 g/mol) / 1.3 mol/dm³
V = 0.21 dm³
Answer:
28
Explanation:
Velocity ratio= Radius of wheel/radius of axle
Radius of wheel= 4.125 inches
Radius of axle= 0.125 inches
Velocity ratio = 4.125/0.125 = 33
Then;
Efficiency = mechanical advantage/velocity ratio × 100
Since the efficiency of the system = 85%
85 = mechanical advantage/33 × 100
Mechanical advantage = 85 × 33/100 = 28
Answer : The correct option is, (A)
because one of each is produced every time an
transfers from one water molecule to another.
Explanation :
As we know that, when the two water molecule combine to produced hydronium ion and hydroxide ion.
The balanced reaction will be:

Acid : It is a substance that donates hydrogen ion when dissolved in water.
Base : It is a substance that accepts hydrogen ion when dissolved in water.
From this we conclude that, the hydrogen ion are transferred from one water molecule to the another water molecule to form hydronium ion and hydroxide ion. In this reaction, one water molecule will act as a base and another water molecule will act as an acid.
Hence, the correct option is, (A)
Answer : Option A) Ethanoic Acid
Explanation : Ethanoic acid has the lowest vapor pressure i.e 0.08 atm at the temperature of 50°C compared to the other given options.
The vapour pressure of propanone at 50°C is 0.84 atm
Ethanol has vapour pressure as 0.30 atm at 50°C
water has vapour pressure of 0.12 atm at 50°C.