The answer would be B. Brimone. I had the same question before, but let me know if it is not right. Cause certain schools have the same questions but different answers for them.
Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)



Q = mΔT(Cp)
where Q = heat energy in J (joules),
m = mass in g, ΔT = change in temper. (°C),
Cp = heat capacity in J/(g°C)
Water has a higher heat capacity, meaning that once heat energy is absorbed, it holds that heat longer than bread. Also though, a higher heat capacity of water means that it takes more energy to heat it up.
I don't see any specific data listed for this lab??
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s
Answer:4 days will it take for the snail to get to the garden.
Explanation:
Speed of the snail = 12 feet per day:
Distance between the garden and snail = 48 feet


4 days will it take for the snail to get to the garden.