Answer:
Final pressure = 2.3225 atm
Amontons’s law states that
At constant volume and number of molecules, the pressure of a given mass of gas is directly proportional to its temperature
Explanation:
Temperature causes increased excitement of gas molecules increasing the number of collisions with the walls of the container which is sensed as increase in pressure
Amontons’s law: P/T = Constant at constant V and n
That is P1/T1 = P2/T2
Where temperature is given in Kelvin
Hence T1 of 10°C = 273.15 + 10 = 283.15K
Also temperature T2 of 40°C = 313.15 K
Hence
P2 = (P1/T1)×T2 = (2.1/283.15)×313.15 = 2.3225 atm
Answer:
2K+(aq) + CO3²¯(aq) + Ca^2+(aq) + 2F¯(aq) —› Cu2CO3(s) + 2K+(aq) + 2F¯(aq)
Explanation:
K2CO3(aq) + 2CuF(aq) → Cu2CO3(s) + 2KF(aq)
The complete ionic equation for the above equation can be written as follow:
In solution, K2CO3 and CuF will dissociate as follow:
K2CO3(aq) —› 2K+(aq) + CO3²¯(aq)
CuF(aq) —› Ca^2+(aq) + 2F¯(aq)
Thus, we can write the complete ionic equation for the reaction as shown below:
K2CO3(aq) + 2CuF(aq) —›
2K+(aq) + CO3²¯(aq) + Ca^2+(aq) + 2F¯(aq) —› Cu2CO3(s) + 2K+(aq) + 2F¯(aq)
To determine the number of potassium laid side by side by a given distance, we simply divide the total distance to the diameter of each atom. The diameter is twice the radius of the atom. We calculate as follows:
number of atoms = 4770 / 231x10^-12 = 2.06x10^13 atoms
Answer:
Low molecular weight carboxylic acids are volatile.
One should use caution when handling low molecular weight carboxylic acids.