Ok so let T=time from when Tim starts
Distance Tim travels= T*90
Distance Dora travels=T*75 + 75 (<as already started)
for him to have caught up His distance must equal hers so:
90T=75T + 75 (now minus 75T)
15T=75 (now divide by 15)
T=5 :)
So five hourse, hope this helped :)
Answer:
wer here. Link below!
ly/3fcEdSx
bit.
Step-by-step explanation:
60/100 of a mile because if in three seconds it goes 3/100 it would mean 1/100 would be one second and one minute is 60 seconds so it would be 60/100 of a mile
Answer:
0.15c-0.072
divide both side by 0.15c
then simplify by the answer then you will get your answer
Step-by-step explanation:
0.15c-0.072
divide both side by 0.15c
then simplify by the answer then you will get your answer