answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
1 year ago
9

The mean of a list of 80 numbers is 230. If four numbers 145,156,210, and 255 are added, what is the mean of the list of numbers

?
i saw a same question but it wasn't answered correctly, since the answer for this question is 228.17, and i have to show how to get to that answer which i dont know how to do.
Mathematics
2 answers:
anygoal [31]1 year ago
7 0
Add 145, 156, 210. and 255 then divide by 4. The mean equals 184. 
Goshia [24]1 year ago
7 0
Step 1: 230 x 80 = 18400
Step 2: add 145, 156, 210, 255 to 18400=19166
Step 3: divide 19166 with 84= 228.17 (answer to nearest 2 decimal points)
You might be interested in
Arthur wrote that 15 – 14.7 = 3.
PilotLPTM [1.2K]
3 is incorrect because 14.7 + 3 = 17.7
The answer of 15 - 14.7 = 0.3
8 0
1 year ago
Helpp!!!? need help quick ..
stealth61 [152]
Note that

n^m*n^r=n^(m+r)

2^5*2^x=2^(5+x)

the answer is D
7 0
1 year ago
Celia bought a bag of 121212 goldfish for \$3$3dollar sign, 3.
muminat

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3,  Cost of 1 goldfish is $0.25 .

<u>Step-by-step explanation:</u>

The goldfish is a freshwater fish in the family Cyprinidae of order Cypriniformes. It is one of the most commonly kept aquarium fish. A relatively small member of the carp family, the goldfish is native to East Asia.

Here we have , Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 . We need to find the cost of 1 goldfish . Let's find out:

Celia have a bag of 12 goldfish which cost her $3 . So , cost of 1 goldfish is equivalent to

⇒ (1)\frac{12}{3}

⇒ (1)\frac{3(4)}{3}

⇒ \frac{1}{4}

⇒ 0.25

Therefore, Celia bought a bag of 12 goldfish for $3  , Cost of 1 goldfish is $0.25 .

5 0
2 years ago
Mrs. Ibarra wants to create a right triangle for a geometry test. She plans to use 15, 36, and 41 as side lengths. Which stateme
Arisa [49]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is A, C, D, and E. I just took the test.

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
What’s the 38th term of the arithmetic sequence 31,40,49,58?
Trava [24]

Answer:

a_3_8=364

Step-by-step explanation:

we know that

In an <u><em>Arithmetic Sequence</em></u> the difference between one term and the next is a constant, and this constant is called the common difference

we have

31,40,49,58,...

Let

a_1=31\\a_2=40\\a_3=49\\a_4=58

we have that

a_2-a_1=40-31=9

a_3-a_2=49-40=9

a_4-a_3=58-49=9

so

The common difference is equal to 9

We can write an Arithmetic Sequence as a rule:

a_n=a_1+d(n-1)

where

a_n is the nth term                                                              

a_1 is the first term

d is the common difference                        

n is the number of terms

Find the 38th term of the arithmetic sequence

we have                  

a_1=31\\d=9\\n=38              

substitute the values

a_3_8=31+9(38-1)

a_3_8=31+9(37)

a_3_8=364

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Erika calculated that she would spend $115 on school supplies this year. She actually spent $82.50 on school supplies. What is E
    7·2 answers
  • Find the exact values for the lengths of the labeled segments a, b and p drawn in green, red, and blue, respectively. Note that
    7·2 answers
  • An airplane flew at an average rate of 600 miles per hour from Tokyo to Seattle. Because of a strong headwind, the average rate
    7·2 answers
  • A rancher’s herd of 250 sheep grazes over a 40-acre pasture. He would like to find out how many sheep are grazing on each acre o
    5·2 answers
  • Sal recorded the number of crackers in each snack-sized package he opened. Which statement must be true according to the box plo
    9·2 answers
  • Times for an ambulance to respond to a medical emergency in a certain town are normally distributed with a mean of 400 seconds a
    11·2 answers
  • Suppose there are 500 units of energy available at the base of a pyramid of energy. How many units of that energy will the first
    6·1 answer
  • A company that makes crayons is trying to decide which 5 colors to include in a promotional mini-box of 5 crayons. The company c
    9·1 answer
  • Mr. Henry spent $15 on a new hat this week. He learned that the same hat available on
    9·1 answer
  • Tickets to a play are $12.00 for adults. Children receive a discount and only have to pay $8.00. If 40 people attend the play an
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!