Answer:
The enthlapy of solution is -55.23 kJ/mol.
Explanation:
Mass of water = m
Density of water = 1 g/mL
Volume of water = 50.0 mL
m = Density of water × Volume of water = 1 g/mL × 50.0 mL=50.0 g
Change in temperature of the water ,ΔT= 27.0°C - 22.3°C = 4.7°C
Heat capacity of water,c =4.186 J/g°C
Heat gained by the water when an unknown compound is dissolved be Q
Q= mcΔT

heat released when 0.9775 grams of an unknown compound is dissolved in water will be same as that heat gained by water.
Q'=-Q
Q'= -983.71 J =-0.98371 kJ
Moles of unknown compound = 
The enthlapy of solution :


The enthlapy of solution is -55.23 kJ/mol.
<u>Given:</u>
Initial volume of He, V1 = 19.2 L
Initial mass of He, m1 = 0.0860 g
Mass of He removed = 0.205 g
<u>To determine:</u>
The new volume of He i.e V2
<u>Explanation:</u>
Based on Avogadro's law:
Volume of a gas is directly proportional to the # moles of the gas
Volume (V) α moles (n) -----(1)
Atomic mass of He = 4 g/mol
Initial moles of He, n1 = 0.860 g/4 g.mol-1 = 0.215 moles
Final moles of He, n2 = (0.860-0.205)g/4 g.mol-1 = 0.164 moles
Based on eq(1) we have:
V1/V2 = n1/n2
V2 = V1 n2/n1 = 19.2 L * 0.164 moles/0,215 moles = 14.6 L
Ans: New volume is 14.6 L
The definition of pseudoscience is collection of beliefs or practices mistakenly regarded as being based on scientific method. which B is very similar to that. I believe the answer is A.
Have a nice day.
Two electrons is your answer glad to help!
273 Kelvin, 0 degrees Celsius, 32 degrees Fahrenheit