Answer:
0.3229 M HBr(aq)
0.08436M H₂SO₄(aq)
Explanation:
<em>Stu Dent has finished his titration, and he comes to you for help with the calculations. He tells you that 20.00 mL of unknown concentration HBr(aq) required 18.45 mL of 0.3500 M NaOH(aq) to neutralize it, to the point where thymol blue indicator changed from pale yellow to very pale blue. Calculate the concentration (molarity) of Stu's HBr(aq) sample.</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between HBr(aq) and NaOH(aq).
NaOH(aq) + HBr(aq) ⇄ NaBr(aq) + H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the HBr present reacts with NaOH in a 1:1 molar ratio.

<em>Kemmi Major also does a titration. She measures 25.00 mL of unknown concentration H₂SO₄(aq) and titrates it with 0.1000 M NaOH(aq). When she has added 42.18 mL of the base, her phenolphthalein indicator turns light pink. What is the concentration (molarity) of Kemmi's H₂SO₄(aq) sample?</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between H₂SO₄(aq) and NaOH(aq).
2 NaOH(aq) + H₂SO₄(aq) ⇄ Na₂SO₄(aq) + 2 H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the H₂SO₄ present reacts with NaOH in a 1:2 molar ratio.

Answer:
28
Explanation:
Velocity ratio= Radius of wheel/radius of axle
Radius of wheel= 4.125 inches
Radius of axle= 0.125 inches
Velocity ratio = 4.125/0.125 = 33
Then;
Efficiency = mechanical advantage/velocity ratio × 100
Since the efficiency of the system = 85%
85 = mechanical advantage/33 × 100
Mechanical advantage = 85 × 33/100 = 28
The number of sp2 hybrid orbitals on the carbon atom in CO32– is 3. Because hybrids = combination of 2 different types of orbitals
sp2 = 1/3 s character + 2/3 p character
Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.