Answer:
x = -4, 14
Step-by-step explanation:
Hello! Thanks for letting me answer your question! If you have any more questions feel free to ask me! If not, Have a WONDERFUL day and Please don't forget to consider making me Brainliest on your question today!
a)
Answer: 0.91 m
Explanation:
We know that,
P.E. = m g h
Where,
P.E = Potential energy
m = Mass of the object
g = acceleration due to gravity (9.8 m/s²)
It is given that, m = 1.5 kg
P.E. = 13.44 J
⇒ 13.44 = 1.5 kg × 9.8 m/s² × h
⇒ h = 0.91 m
Hence, apple sits om 0.91 m tall counter.
b)
Answer: 216 J
Explanation:
P.E. = m g h
Weight, mg = 120 N ( given)
height, h = 1.8 m ( given)
The energy possessed by the suitcase is due to virtue of its position (gravitational potential energy)
P.E. = 120 N × 1.8 m = 216 J
Hence, the energy possessed by the suitcase sitting on the counter is 216 J.
C) 16 bc if you think about it like 25% chance you going to pull the same chip out without looking
Answer:
4.79 g
Step-by-step explanation:
mass of salicylic acid = ??
Mass of polyethylene = 75 g
% w/w concentration = 6% w/w
Let the mass of salicylic acid be x
Let the mass of solution = 75 + x
from
% w/w = mass of solute/ mass of solution * 100
Hence concentration of salicylic is;
6 = (x/75 + x) * 100
6/100 = x/75 + x
0.06 (75 + x) = x
4.5 + 0.06x =x
4.5 = x-0.06x
x = 4.5/0.94
x= 4.79 g
Maria starts at a distance of 10 from where Glen starts.
Velocity = distance/time => v=d/t => d=vt
If the distance is measured from starting point,
After time (t),
Maria covers
d-10 =25t => d=25t+10
Glen covers
d=29t
Therefore, C is the correct answer.