Answer:
Billy’s angular velocity, is 1508.16 radians per second
Step-by-step explanation:
We have to find angular velocity in radians per second
we have given angular velocity w = 4 revolutions per minute
we have to convert revolutions into radians and minutes into seconds.
so, we use the following conversion:
1 rev = 2* pi radians (where pi = 22/7 or 3.142)
1 min = 60 sec
putting the values in our equation : w = 4 revolutions per minute
=> w= 4 * ( 2* 3.142) *60
=> w= 1508.16 radians per second
hence Billy’s angular velocity, is 1508.16 radians per second
Answer:
F(x) = 2/3x + 3
Step-by-step explanation:
I found this out by first starting off with the equation, f(x) = mx + b. (b is the y intercept, m is the slope.) The y intercept, where the line passes through the y axis, is 3. (f(x) = mx + 3) Now, look at rise over run, and see that the slope is 2/3, since for every one it goes over, it goes up 2/3. your final equation is f(x) = 2/3x + 3
Let's solve the sine equation.
1. Express sine function in the left side of equation:
.
2. Use the genereal solution to get the solution of your equation:
, where
.
3. Find
:
.
4. Substitute part 3 into part 2 and express x:
, where 
, where
.
5. Solutions of your equation are:
, where
.
Solution:
Actual Height of Light House = 60 Feet
Comparing with the ruler
Height of Ruler = 3 inches
Distance between eye and Ruler = 2 feet
Let Actual Distance between Light house and Ruler = x feet
As the two triangles are similar by AA Criteria, so their sides will be proportional to each other, i.e
feet
So, Distance between Light house and Ruler = 40 feet
Answer:
The answer is 83/4
Step-by-step explanation:
5 1/4+15.5
21/4+15.5
Taking LCM
21/4+15.5*4/1*4
21/4+62/4
83/4