<span>First of all, there should be coherence for the units of measurement -- either they are all meters or they are all ft. I would assume they are all ft.
The correct answer is 75 ft above. T
The explanation is the following: suppose the ground level is the x-axis, the 2 feet of the arch lie respectively on (0,0) and (100,0) on the ground level. Since the arch is 100ft high, the vertex of the parabola will be the point (100,100). Thus, we can find the equation describing the parabola by putting the three points we know in a system and we find that the equation of the parabola is y=(-1/100)x^2+2
To find the focus F, we apply the formula for the focus of a vertical axis parabola, i.e. F(-b/2a;(1-b^2+4ac)/4a).
By substituting a=-1/100, b=2 and c=0 into the formula, we find that the coordinates of the focus F are (100,75).
So we conclude that the focus lies 75ft above ground.</span>
Answer:
Diameter of a circle = 1.6 Cm
Step-by-step explanation:
Given:
Distance between first and third coins = 3.2 cm
Find:
Diameter of the coins = ?
Computation:
Number of circle = 3
In the given figure,distance between the first and third coins is 3.2 cm.
So,
Distance = 1st circle radius + 2nd circle diameter + 3rd circle radius
Distance = 1st circle radius + 2 (radius) + 3rd circle radius
Distance = R + 2R + R
3.2 Cm = 4 R
Radius = 0.8 Cm
Diameter of a circle = 2 × radius
Diameter of a circle = 2 × 0.8
Diameter of a circle = 1.6 Cm
For this case what we can do is the following rule of three:
54.99 ------> 100%
32.99 ------> x
We clear the value of
x = (32.99 / 54.99) * (100)
x = 59.99272595
Therefore, the discount percentage is:
100-59.99272595 = 40.00727405%
To the nearest percent;
40%
Answer:
The percent markdown of the coat is:
40%
Answer:
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Step-by-step explanation:
We are in posessions of the sample's standard deviation. So we use the student's t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 20 - 1 = 19
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 19 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
). So we have T = 2.0930
The margin of error is:
M = T*s = 2.0930*0.16 = 0.3349.
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 2.92 - 0.3349 = 2.5851
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 2.92 + 0.3349 = 3.2549
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Answer:
8
Step-by-step explanation:
I dont really get the question so i thought it was 15 - 7??