Answer:
The correct answer is option a.
Explanation:
The initial price of movie rentals is $3.25.
The initial quantity is 100.
The price falls to $3.
This causes demand to rise to 120.
The price elasticity of demand a ratio of change in quantity demanded to change in price level.
The elasticity is calculated at -2.25, through the process given in images.
The price elasticity of demand here is greater than 1 which means it is elastic.
So, option a is the correct answer.
Answer:
(C) A report recommending an anti-terrorism security system for mass transit
Explanation:
An analytical report is a type of a business report that uses qualitative and quantitative company data to analyze as well as evaluate a business strategy or process, while empowering employees to make data-driven decisions based on evidence and analytics. Analytical reports offers both information and analysis and also include recommendations.
Answer:
Yes, she will (total profit of $15,730)
Explanation:
We must determine the future value of Angela house:
future value = present value (1 + appreciation rate)ⁿ
- present value = $98,760
- appreciation rate = 3%
- n= 5
FV = $98,760 (1.03)⁵ = $98,760 x 1.1592740743 = $114,490
now the difference between the future value and the present value = $114,490 - $98.760 = $15,730
United States EmbassyUnited Postal ServiceMunicipal Taxation Department<span>Internal Revenue Service?
which one
</span>
Answer:
A. A user can select only a single cell for the Set Objective variable
Explanation: The set objective variable cell in solver is one of the three main parameters which should be defined when trying to work with the excel solver program. The objective cell usually represents a single cell which contains the formula that represents the goal or objective of the problem at hand by tweaking the values in the variable cells based on certain defined constraints stated by the user. The goal may be to minimize, maximize or achieve a specified target value.