Answer:
quantity of heat= <u>mc</u>*they
=50.3*0.930*(67-23)
=46.779*44
=2058.276
quantity of heat =2058.3kJ
Answer:
B. –99 kJ.
Explanation:
We have the following information:
1. C(s) + O₂(g) → CO₂(g);
ΔH = -393 kJ
2. 2CO(g) + O₂ → 2CO₂(g);
ΔH = -588 kJ
Using Hess's Law, Our target equation has C(s) on the left hand side, so we re-write equation 1:
1. C(s) + O₂(g) → CO₂(g);
ΔH = -393 kJ
So, we reverse equation 2 and divide by 2, we have equation 3:
3. CO₂(g) → CO(g) + ½O₂;
ΔH = +294 kJ
That is, change the sign of ΔH and divide by 2. Then we add equations 1 and 3 and their ΔH values.
This gives:
C(s) +½O₂(g) → CO(g);
ΔH = +294 - 393 kJ
= -99 kJ
The standard enthalpy of formation of carbon monoxide is -99 kJ/mol.
Answer:
Explanation:
final temperature of the cube
initial temperature of the cube
mass of the cube
specific heat of aluminum
<u>Answer:</u> The volume when the pressure and temperature has changed is 1332.53 L
<u>Explanation:</u>
To calculate the volume when temperature and pressure has changed, we use the equation given by combined gas law. The equation follows:

where,
are the initial pressure, volume and temperature of the gas
are the final pressure, volume and temperature of the gas
We are given:
![P_1=0.950atm\\V_1=200L\\T_1=27^oC=[273+27]K=300K\\P_2=0.125atm\\V_2=?L\\T_2=-10^oC=[273-10]K=263K](https://tex.z-dn.net/?f=P_1%3D0.950atm%5C%5CV_1%3D200L%5C%5CT_1%3D27%5EoC%3D%5B273%2B27%5DK%3D300K%5C%5CP_2%3D0.125atm%5C%5CV_2%3D%3FL%5C%5CT_2%3D-10%5EoC%3D%5B273-10%5DK%3D263K)
Putting values in above equation, we get:

Hence, the volume when the pressure and temperature has changed is 1332.53 L
Answer:
MgSO_3
Explanation:
As is standard for these sorts of questions, we
assume 100 g of substance, and use the percentage elemental
compositions to calculate an empirical formula.
"Magnesium" = (23.3*g)/(24.31*g*mol^-1) = 0.958*mol
"Sulfur" = (30.7*g)/(32.06*g*mol^-1) = 0.958*mol
"Oxygen" = (46.0*g)/(15.999*g*mol^-1) = 2.86*mol
We divide thru by the smallest molar quantity (0.958*mol) to get and empirical formula of MgSO_3, magnesium sulfite.
Ordinarily you would not be given the percentage of oxygen by mass.
You would be given the percentages of the metal and sulfur, and would
have to assume that the balance was oxygen.
Hope this helps!
-Much love, Makayla