Assuming that the change of volumen was done at constant pressure and the quantity of gas did not change, you use Charles' Law of gases, which is valid for ideal gases:
V / T = constant => V1 / T1 = V2 / T2 => V1 = [V2 / T2] * T1.
Now plug in the numbers ,where T1 and T2 have to be in absolute scale.
T1 = 38.1 + 273.15 K = 311.25K
T2 = 15.0 + 273.15 K = 288.15K
V1 = 4.5L * 311.25K / 288.15 K = 4.86L.
Answer: 4.86
First, let's convert atm to kPa:
2atm x 101.33kPa = 202.66kPa
Now, to find the pressure, you would have to use Boyle's Law: (P1V1)=(P2V2)
(150kPa x 3.0L) = (202.66kPa x V2)
V2= <span>(150kPa x 3.0L)/202.66kPa
V2=2.2L, B is your answer. This makes because volume and pressure have an inverse relationship, so since pressure increased volume should decrease.
</span>
Moss leaves and fish are different in that, the moss leave is a producer, that is, it produces its own food through photosynthesis while the fish is a consumer, it feeds on foods that are not produced by it.
Both moss and fish are the same in the sense that both have cell as their basic unit of life, that is, they both possess cells.
Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb