The answers are "t<span>ails of comets, the ionosphere, and a neon sign." or options A, D, and E. Tails of comments are mainly made of plasma. Ice cubes are examples of a solid. A gas fire key word gas is example of a gas. The ionosphere is also mainly made of plasma. A neon sign uses plasma in order to work. A flashlight uses a light bulb which isn't a example of plasma therefore thats a no.
Hope this helps!
</span>
1 mole of carbon contains 12 g
Thus, 34.6 moles will contain; 34.6 × 12 = 415.2 g
If a substance contains 89.2 % carbon,
then, (415.2/89.2) ×100 = 465.47 g of the substance will be required to yield 34.6 moles of carbon.
From the question you will find that:
one capsule of tamiflu is obtained from 2.6 g of star anise.
1 capsule = 2.6 g tamiflu
? capsules = 155 g tamiflu
by cross multiplication =

= 59 capsules
Depression in freezing point (Δ

) =

×m×i,
where,

= cryoscopic constant =

,
m= molality of solution = 0.0085 m
i = van't Hoff factor = 2 (For

)
Thus, (Δ

) = 1.86 X 0.0085 X 2 =

Now, (Δ

) =

- T
Here, T = freezing point of solution

= freezing point of solvent =

Thus, T =

- (Δ

) = -
Acetaminophen as a chemical formula of C8H9NO2. The molar
masses are:
C8H9NO2 = 151.163 g/mol
C = 12 g/mol
H = 1 g/mol
N = 14 g/mol
O = 16 g/mol
<span>TO get the mass percent, simply multiply the molar mass of
each elements with the number of the
element divide by the molar mass of acetaminophen, that is:</span>
%C = [(12 * 8) / 151.163] * 100% = 63.50%
%H = [(1 * 9) / 151.163] * 100% = 5.954%
%N = [(14 * 1) / 151.163] * 100% = 9.262%
<span>%O = [(16 * 2) / 151.163] * 100% = 21.17% </span>