Answer: a) 
b) 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
a) Mass of Ba= 66.06 g
Mass of Cl = 34.0 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Ba =
Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Ba =
For O =
The ratio of Ba: Cl= 1:2
Hence the empirical formula is 
b) Mass of Bi= 80.38 g
Mass of O= 18.46 g
Mass of H = 1.16 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Bi =
Moles of O=
Moles of H=
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Bi=
For O =
For H=
The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3
Hence the empirical formula is 
<h3>
Answer:</h3>
19.3 g/cm³
<h3>
Explanation:</h3>
Density of a substance refers to the mass of the substance per unit volume.
Therefore, Density = Mass ÷ Volume
In this case, we are given;
Mass of the gold bar = 193.0 g
Dimensions of the Gold bar = 5.00 mm by 10.0 cm by 2.0 cm
We are required to get the density of the gold bar
Step 1: Volume of the gold bar
Volume is given by, Length × width × height
Volume = 0.50 cm × 10.0 cm × 2.0 cm
= 10 cm³
Step 2: Density of the gold bar
Density = Mass ÷ volume
Density of the gold bar = 193.0 g ÷ 10 cm³
= 19.3 g/cm³
Thus, the density of the gold bar is 19.3 g/cm³
<h3><u>Answer</u>;</h3>
Groups 14 and 15 each contain metals, nonmetals, and metalloids while Group 13 contains metals and a metalloid, and Group 16 contains metalloids and nonmetals.
<h3><u>Explanation;</u></h3>
- Groups 13–16 of the periodic table contain one or more metalloids, in addition to metals, nonmetals, or both.
- Unlike other groups of the periodic table, which contain elements in one class, groups 13–16 referred to as mixed groups contain elements in at least two different classes. In addition to metalloids, they also contain metals, nonmetals, or both.
- <em><u>Group 14 also known as the carbon group contains carbon which is a non metal, silicon and germanium which are metalloids and tin and lead which are metals.</u></em>
- <em><u>Group 15 also known as the Nitrogen group contains non metals such as oxygen, metalloid tellurium and a metal polonium.</u></em>
it´s actually Lithium and fluorine / Magnesium and Chlorine / Beryllium and Nitrogen
Answer:
Bi2(SO4)3
Explanation:
Bismuth(iii) sulfate is an ionic compound therefore, their is transfer of electron. Ionic compound has both cations and anions. The cations is positively charged ion while the anions is negatively charged ions. The cations loses electron to become positively charged while the anions gains electron to become negatively charged.
From the compound above, Bismuth(iii) sulfate the cations will be Bismuth ion which loses 3 electrons. The anions is the sulfate ion (S04)2- with a -2 charge.
The chemical formula can be computed from the charge configuration as follows
Bi3+ and (SO4)2-
cross multiply the charges living the sign behind to get the chemical formula
Bi2(SO4)3
Note the final chemical formula, the numbers are sub scripted