Answer:
Option B) The area to the right of 35.5
Step-by-step explanation:
Data:
Let the probability of the correct answers be denoted by the letter C.
The probability of no more than 35 defective CD's can be 35 or less. Therefore, it is presented as follows:
P ≤ 35
Let, the probability of more than 44 correct answers can be presented like this:
P > 44
Therefore, combining the two inequalities gives an area at the right of 35.5
Answer:
6 hours
Step-by-step explanation:
Let both of them plan for t hours to plant 111 trees n t hours
Melissa can plants 10 trees in 1 hour
in t hours she can plant 10 t trees
Jane plants 17 tree in 2 hours
in one hour Jane can plant 17/2 trees
in t hours she can plant (17/2)t trees.
Total trees planted by both of them in t hours in terms of t will be
10t + (17/2)t
= (10t*2 + 17t)/2
= (20t + 17t)/2
= 37t/2
but it is given that they planted 111 trees together
so 37t/2 should be equal to 111
37t/2 = 111
=> 37t = 111*2 = 222
=> t = 222/37 = 6.
Thus, it takes 6 hours for both of them to plant 111 trees together.
A) Let x stand for time, y stand for velocity.
We are given the points (2,50), (6, 54). We can make a line using the slope intercept form
y = mx + b.
slope is (54 - 50)/(6-2) = 4/4 = 1
y = 1x + b
plug in point (2,50) to find b
50 = 1(2) + b
50-2 = b
48 = b
the equation is y = 1x + 48
Make standard form.
<span>x - y = -48</span>
So,
"double 2"
2(2)
"add 5"
+ 5
Therefore, the whole expression would be:
2(2) + 5
If you wanted to evaluate it, it would come out like this.
4 + 5
9