<span>pm stands for picometer and picometers are units which can be used to measure really tiny distances. One picometer is equal to 10^{-12} meters. We know that one centimeter is equal to 10^{-2} m so there are 10^2 cm per meter.
We can change the distance d = 115 pm to units of centimeters.
d = (115 pm) x (10^{-12}m / pm) x (10^2 cm / m)
d = 115 x 10^{-10} cm = 1.15 x 10^{-8} cm
The distance in centimeters is 1.15 x 10^{-8} cm</span>
Answer:
14.5L
Explanation:
The following data were obtained from the question:
V1 = 14.1L
T1 = 13.9°C = 13.9 + 273 = 286.9K
T2 = 22°C = 22 + 273 = 295K
V2 =?
Using charles' law: V1/T1 = V2 /T2, we can obtain the new volume as follows:
14.1/286.9 = V2 /295
Cross multiply to express in linear form
286.9 x V2 = 14.1 x 295
Divide both side by 286.9
V2 = (14.1 x 295) / 286.9
V2 = 14.5L
Therefore, the new volume = 14.5L
A: 6.37gNaCl
B: 1 mol NaCl
C: 58.5 g NaCl
These answers are correct on e2020 I just got them right.
Hey there!:
Molar mass Ca(NO2)2 = 132.089 g/mol
Mass of solute = 120 g
Number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 120 / 132.089
n = 0.0009084 moles of Ca(NO2)2
Volume in liters of solution :
240 mL / 1000 => 0.24 L
Therefore:
Molarity = number of moles / volume of solution
Molarity = 0.0009084 / 0.24
Molarity = 0.003785 M
Hope that helps!
Answer:
See explanation below
Explanation:
What we have to consider is the hybridation of the three carbon atoms we are asked in this question .
Hybridization # bonds Angle
sp³ 4 109.5º
sp² 3 + 1 pi bond 120º
sp 2 + 2 pi bonds 180º
Carbon atom (a) is bonded to two atoms: Carbon (b) and one Hydrogen. It has a triple bond to Carbon (b). Therefore its hybridization is sp with two pi bonds, and for sp hybridization we know the angle is 180 º.
The same hybridization sp happens to carbon (b) bonded to Carbon (c) and C(a) using one sp bond to Carbon (a) and 2 pi bonds; it is also bonded using the other sp to Carbon (c). The angle is therefore 180 between Carbons b and c.
Carbon C is bonded to 4 atoms, therefore, its hybridization is sp³ and the angles with these 4 atoms will be 109.5 º tehedral ( one bond to OH, one to C(b), and 2 to H ) .