Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
Answer:
Zscore = 0.5
Step-by-step explanation:
If we assume a normal distribution, we mean that the diameters of each tomato follow a normal distribution. This is N~ (0,1).
By that, we mean that the mean (μ) = 0 and variance (
) = 1. Thus, since we are told that one tomato was in the 50th percentile. This implies the median. And is 0.5. And if the distribution is normal, the mean and median and mode should be equal.
Thus:
==> Z score =
= 
Answer: the answer is 200
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
