Answer:
B) CaO(s) + H2O(l) --> Ca(OH)2(aq)
Explanation:
This is the only reaction with a negative enthalpy value. Exothermic reactions have a negative enthalpy.
Answer:
To prepare 50L of 32% solution you need: 11L of 30% solution, 22L of 50% solution and 17L of 10% solution.
Explanation:
A 32% solution of acid means 32L of acid per 100L of solution. As the chemist wants to make a solution using twice as much of the 50% solution as of the 30% solution it is possible to write:
2x*50% + x*30% + y*10% = 50L*32%
<em>130x + 10y = 1600 </em><em>(1)</em>
<em>-Where x are volume of 30% solution, 2x volume of 50% solution and y volume of 10% solution-</em>
Also, it is possible to write a formula using the total volume (50L), thus:
<em>2x + x +y = 50L</em>
<em>3x + y = 50L </em><em>(2)</em>
If you replace (2) in (1):
130x + 10(50-3x) = 1600
100x + 500 = 1600
100x = 1100
<em>x = 11L -Volume of 30% solution-</em>
2x = 22L -Volume of 50% solution-
50L - 22L - 11L = 17 L -Volume of 10% solution-
I hope it helps!
Answer:
To increase surface area of the platinum electrode which results in superior quality and action of the electrodes as opposed to normal platinum electrodes.
Explanation:
Platinization of Platinum is the process of covering platinum electrode with a layer of platinum black. Platinum black is a finally divided form of platinum, optimized for catalysing the addition of hydrogen to unsaturated organic compound. This increases the surface area of the platinum electrodes and therefore exhibits action superior to that of normal electrodes.
In an equilibrium mixture of the three gases, PCO = PCl2 = 2.22 × 10-4 atm. The partial pressure of the product, phosgene (COCl2), is kp=(COCl2)/(CO)(Cl2) which is

. So, the correct answer is <span>A) 7.34.</span>
Mole = mass / molar mass
123/138.6 = 0.8874
Mr=
K - 39.1
Cl- 35.5
O4 - (16x4= 64).
39.1+35.5+64 = 138.6