Answer:
Q1. 13 passengers
Q2. 0.1756 (approx. 0.18)
Step-by-step explanation:
Q1. 267 seats are available on the plane
5% is expected to fail to show up
Hence, no of passengers expected not to show up = 267 * 0.05
= 13.35 (approx 13 passengers)
Q2. See working in the attachment as I had to explain it step by step.
Answer:
Road conditions
Step-by-step explanation:
The factor that should be mostly considered in this case is the Road conditions, that way the tyre with the best stopping distance can be determined.
Answer:
Is there a picture to go with this because otherwise it's not enough info...
Step-by-step explanation:
Answer:
<u>The original three-digit number is 417</u>
Step-by-step explanation:
Let's find out the solution to this problem, this way:
x = the two digits that are not 7
Original number = 10x+7
The value of the shifted number = 700 + x
Difference between the shifted number and the original number = 324
Therefore, we have:
324 = (700 + x) - (10x + 7)
324 = 700 + x - 10x - 7
9x = 693 - 324 (Like terms)
9x = 369
x = 369/9
x = 41
<u>The original three-digit number is 417</u>