Answer:
The three correct answers are B "The sine function increases on (0°, 90°) and (270°, 360°)." , E "Both the cosine and sine functions have a maximum value of 1.", and F "Both the cosine and sine functions are periodic."
Step-by-step explanation:
Hope this helps <3
Answer:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = 473 mL
Sample mean,
= 472 mL
Sample size, n = 30
Sample standard deviation, σ = 0.2
First, we design the null and the alternate hypothesis
Representation of 
is the population parameter that represents the population mean.
Thus, for the given situation
represents:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Answer: The frog fell asleep for 4 nights.
Step-by-step explanation: First, he climbs up 3m every night. there are 16 nights before he gets to 29m. He has not climbed up for the 16th day so 15*3= 45. 45-29= 16. 16/4=4. The frog slept for 4 nights.
90The information that you'd need in determining sample size when the standard deviation is unknown is:
z-value for the given level of confidence ⇒ The level of confidence is 90% and the z-value by convention is 1.645
The margin error (E) = 4%
The proportion of the population that you'd expect to vote for Yi. If this information isn't provided, use 50%. We call this value, p, the probability of success.
The probability of not success is q = 1 - 0.5 = 0.5
STEP 1:
Half the margin error = 0.04 ÷ 2 = 0.02
STEP 2:
Multiply the probability of success by the probability of fail = 0.5 × 0.5 = 0.25
STEP 3:
Divide z-score by half of E = 1.645 ÷ 0.02 = 82.25
Then square the answer = 82.25² = 6765 rounded to the nearest integer)
STEP 4:
Multiply the answer from STEP 2 by the answer from STEP 4
0.25 × 6765 = 1691 (rounded to the nearest integer)
Answer: Minimum Sample Size is 1691