Answer:
the answer is g=2
Step-by-step explanation:
hope this helps!!!
Answer:
She rode her bike 20 miles... I believe this may be a trick question.
Step-by-step explanation:
Let's break down this problem...
If she is going at a rate of 5 miles per hour while walking than the maximum she could have walked in 5 hours is 25 miles.
If Angela rode her bike for 20 miles, and the got off her bike and walked "<em>the rest of the way</em>" then she should have walked 50 miles. However as we already know her rate is 5 miles per hour while walking, and therefore could only have covered half that distance in 5 hours.
Is this a multiple choice question? Is there any misssing informaation?
5/3 = 1.66667
1.666666^3=4.6296 (Volume is measured in cubic units)
54x4.6396=250
250 x pi = 250Pi.
W^2=80
W SQRT80
W=8.94 ANS.FOR THE WIDTH
L=3*8.94=26.83 ANS.FOR THE LENGTH
PROOF:
240=8.94*26.83
240=240