answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Strike441 [17]
2 years ago
12

Lois bought clothing at a store. She did not have enough in her bank account to pay for the purchase. After receiving the bill a

nd paying off the balance, she realized that she paid $9.69 in interest. Which statement is true about her method of payment? Lois used a debit card to make the purchase. Lois used a credit card to make the purchase. Lois either used a debit card or used a credit card and paid the balance in full when the bill arrived. Lois either used a debit card or used a credit card and made a single payment.
Mathematics
2 answers:
fomenos2 years ago
8 0
<span>Lois used a credit card to make the purchase. 

One can't purchase an item that costs more than the balance in a debit card. The debit card is equivalent to cash on hand. You can only spend what you have. 

The credit card is equivalent to a loan. You don't have the money as of the moment but when you use the credit card, you owe the issuing bank the amount you've put on credit. The bank will pay the merchant and you will pay the bank. Interest is an additional expense when you pay your bill beyond the due date. The interest is applied on the amount outstanding upon the payment due date. </span>
timurjin [86]2 years ago
5 0

Answer:

b is the correct answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Garret makes a ramp for his skateboard in the shape of a right triangle with a hypotenuse of 2 ft, and a leg of 1 ft. He wants t
N76 [4]
A.
Explanation.........
3 0
2 years ago
Chevy has some yarn that he wants to use to make hats and scarves. Each hat uses 0.2 kilograms of yarn a
professor190 [17]

Answer:

h + s = 15

2h + s = 20

Step-by-step explanation:

Let the number of hats Chevy made = h

Let the number of scarves made by Chevy = s

From the statement of the question, " Chevy made a total number of 15 items"

Equation will be  h + s = 15

Amount of yarn used to make one hat = 0.2 kilograms

So amount of yarn used to make "h"hats = 0.2h kilograms

Similarly Amount of yarn used to make one scarf = 0.1 kilograms

So amount of yarn used to make "h" scarves = 0.1s kilograms

Another statement states " Chevy wants to use 2 kilograms of yarn to make these items".

Equation for this statement will be,

0.2h + 0.1s = 2

OR 2h + s = 20 [By multiplying the equation by 10]

Therefore, system of the equations will be

h + s = 15

2h + s = 20

8 0
1 year ago
Which will result in a difference of squares? (negative 7 x + 4)(negative 7 x + 4) (negative 7 x + 4)(4 minus 7 x) (negative 7 x
nevsk [136]

Answer:

(negative 7 x + 4)(negative 7 x minus 4)

Step-by-step explanation:

Consider two real numbers a and b. A difference of squares involving a and b is usually given as;

a^{2}-b^{2}

The difference of the two squares above can be factored to yield;

(a-b)(a+b)

This implies that in order to have the difference of squares we must have a product involving the difference and the sum of the numbers.

The expression;

(negative 7 x + 4)(negative 7 x minus 4) can also be written as ( 4 - 7x) ( -4 - 7x)

( 4 - 7x) ( -4 - 7x) = ( 4 - 7x) (-1( 4 + 7x)) = -1 *( 4 - 7x) ( 4 + 7x)

Expanding the last expression yields;

-1 (16 + 28x -28x - 49x^2) = -1 (16 - 49x^2) = 49x^2 - 16 which is in deed a difference of squares

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the solution(s) to the quadratic equation 40 − x2 = 0?
Anni [7]
X = 20
First, you move the 40 to the other side.
-2x=-40
Then, you divided -40 by -2.
x= -40/-2
x= 20
x is 20 because the negatives cancel out making it positive.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Loretta is trying to build the largest taco in the world . she use 2000 pound of ground beef one tenth as many pound of cheese a
Veseljchak [2.6K]
1/10 of 2000 is 200 pounds. so 200 pounds of cheese

i guess you mean 100 times more lettuce than beef so that would be 200,000 pounds of lettuce

200+200,000=200,200 final answer
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is equivalent to (10x)^-3?
    10·2 answers
  • The diagram shows a garden plot. The area of the garden is 72 square feet. The length of fencing required to completely enclose
    5·1 answer
  • Which statements are true regarding the development of trigonometry? Check all that apply.
    14·2 answers
  • Nina and Ryan each ran at a constant speed for a 100-meter race. Each runner’s distance fro the same section of the race is disp
    14·2 answers
  • Suppose 50 socks lie in a drawer. Each one is either white or black, ankle-high or knee-high, and either has a hole or doesn't 2
    9·1 answer
  • Find the quotient. (3.683 × 104) (7.51 × 1012) What is the solution in scientific notation?
    11·2 answers
  • I NEED. HELP PLEASE, THANKS! :)
    10·1 answer
  • Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
    12·1 answer
  • Rewrite in simplest radical form! Show your work.
    6·2 answers
  • IM OFFERING 100 POINTS, I NEED HELP AND ITS TIMED
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!