Answer:
$44.87
Explanation:
Use Dividend Discount Model to solve this question;
First, find the dividend per year;
First year's dividend ; D1 = D0(1+g)
D1 = 1.32 (1.30) = 1.716
Second year's dividend ; D2 = 1.716 (1.10) = 1.8876
Third year's dividend ; D3 = 1.8876 (1.05) = 1.9820
Next, find the present value of each dividend at 9% required return;
PV (D1) = 1.716 / (1.09) = <em>1.5743</em>
PV (D2) = 1.8876 /(1.09²) = <em>1.5888</em>
PV (D3 onwards) = 
= PV (D3 onwards) = <em>41.7052</em>
Sum up the PVs to find the current market value of the stock;
= 1.5743 + 1.5888 + 41.7052
= 44.8683
Therefore the value is $44.87
Answer:
The correct answer is stockkeeping unit.
Explanation:
In the field of inventory management, an inventory maintenance unit or SKU refers to a specific item stored in a certain place. The SKU is considered the most disaggregated level when talking about inventory. It is assumed that the units stored in the same SKU are indistinguishable. The introduction of the SKU concept simplifies most inventory control operations. SKUs are sometimes used to designate intangible items, as guarantees; however, in this article we will focus on SKUs that designate tangible items.
Answer:
$90,000; $18,000; $37,500; $34,500
Explanation:
Total contribution to GDP:
= Number of bicycles produces × Selling price of each
= 300 × $300
= $90,000
Value added by Firm T is calculated as follows:
= value of tires sold to Firm B
= Selling price of each tire × No. of tires produced
= $30 × 600
= $18,000
Value added by Firm F is calculated as follows:
= Value of bicycle frames sold to Firm B
= Selling price of each bicycle frame × No. of bicycle frames produced
= $125 × 300
= $37,500
Value added by Firm B:
= Value of bicycles sold to consumers - Cost of purchasing tires from Firm T - Cost of purchasing bicycle frames
= ($300 × 300) - $18,000 - $37,500
= $90,000 - $18,000 - $37,500
= $34,500
Corporation or sole proprietorship would
be his best business options, depending on what he is willing to risk.
<span>A </span>corporation<span> is
a legal entity that is separate and distinct from its owners. </span>Corporations<span> enjoy most of the rights and
responsibilities that an individual possesses; that is, a </span>corporation<span> has the right to enter into
contracts, loan and borrow money, sue and be sued, hire employees, own assets
and pay taxes.</span>
<span>The </span>sole proprietorship<span> is the simplest business form under which one
can operate a business. The </span>sole proprietorship<span> is not a legal entity. It simply refers to a
person who owns the business and is personally responsible for its debts.</span>
The correct answer between all
the choices given is the first choice or letter A. I am hoping that this answer
has satisfied your query and it will be able to help you in your endeavor, and
if you would like, feel free to ask another question.
Answer:
Cumulative cash flow - $420
Net cash flow
Jan = $100
Feb= $150
Mar= $90
Apri -$55
May = $25
June -0
Explanation:
Jan - Feb - Mar - Apr - May - June
sale receipt 300 350 300 350 400 300
Disbursement (200) (200) (210) (295) (375) (300)
Net cash flow 100 150 90 55 25 0
Cumulative balance = $420