If 62% of the seats are sold;
100-62= 38% seats still available.
17100=38% seats available
17100/38= seats in 1%
450 seats
In 100%,
450×100=450000 seats total.
Hope I helped :)
Answer:
Reasonable estimation for constant of variation is 0.25 kWh per day.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
- The graph represents the function where electricity usage.
- Electricity usage in kilowatts per hour of a clock radio varies directly with the number of days.
- The x-axis shows the number of days and usage in kilo-watt per hour is showed on the y-axis.
- Some coordinates of the graph are: (0,0), (2,0.5) and (6,1.5)
Formula for constant of variation:

Putting the values from the coordinates (2,0.5) and (6,1.5), we get:

Hence, reasonable estimation for constant of variation is 0.25 kWh per day.
From the information given,
3 pounds = $18
Therefore, 1 pound = 18/3 = $6 (this can be treated as a constant of proportionality) such that,
Cost,C = 6*Weight, W (pounds)
Equation;
C = 6W, where C = Cost in $, and W = Weight in pounds.
The first inequality, y + 2x > 3, is y>-2x+3 in slope-intercept form.
The first inequality, y + 2x > 3, has a dashed boundary line.
The second inequality, y 3.5x − 5, has a solid <span>boundary line.
</span>Both inequalities have a solution set that is shaded above <span>their boundary lines.
</span>1, 5 <span>is a point in the solution set of the system of inequalities.
</span>
Use equation

Question 1: Need to find A:

Question 2: Need to find t, use LOGARITHM:

A=35000
P=49339


So 2010+32 =
2042.