Can you please add a link to the question so I can see the image?
Answer:
the probability that less than 33% of the people sampled will answer yes to the question =0.5676
Step-by-step explanation:
Assuming that the 1.5% annual interest is split into monthly basis with the same amount, then the monthly interest should be: 1.5%/12= 0.125%.
If you put $1000 for annual interest, the saving account would become: $1000*(100%+1.5%)= $1015
If you put $1000 for monthly interest, the saving account would become: ($1000*(100%+0.125%)= $1000*1.0151035559= $1015.10
Then, the money difference should be: $1015.10-$1015= $0.10
Answer: 
Step-by-step explanation:
According to the given information, we have
Sample size : n= 50


Since population standard deviation is unknown, so we use t-test.
Critical value for 95 percent confidence interval :

Confidence interval : 

Required 95% confidence interval : 
The statement "<span>The rate of change of y with respect to x is inversely proportional to y^4" can be written mathematically as dy/dx = k/y^4
To solve the differential equation, we use variable saparable method.
y^4 dy = kdx
Integrating both sides gives,
y^5 / 5 = kx + A
y^5 = 5kx + 5A = Bx + C; where B = 5k and C = 5A
![y= \sqrt[5]{Bx+C}](https://tex.z-dn.net/?f=y%3D%20%5Csqrt%5B5%5D%7BBx%2BC%7D%20)
</span>