Answer:
<em>radius of the loop = 7.9 mm</em>
<em>number of turns N ≅ 399 turns</em>
Explanation:
length of wire L= 2 m
field strength B = 3 mT = 0.003 T
current I = 12 A
recall that field strength B = μnI
where n is the turn per unit length
vacuum permeability μ =
= 1.256 x 10^-6 T-m/A
imputing values, we have
0.003 = 1.256 x 10^−6 x n x 12
0.003 = 1.507 x 10^-5 x n
n = 199.07 turns per unit length
for a length of 2 m,
number of loop N = 2 x 199.07 = 398.14 ≅ <em>399 turns</em>
since there are approximately 399 turns formed by the 2 m length of wire, it means that each loop is formed by 2/399 = 0.005 m of the wire.
this length is also equal to the circumference of each loop
the circumference of each loop = 
0.005 = 2 x 3.142 x r
r = 0.005/6.284 =
= 0.0079 m =<em> 7.9 mm</em>
Answer : The balanced two-half reactions will be,
Oxidation half reaction (anode) : 
Reduction half reaction (cathode) : 
Thus the overall reaction will be,

Explanation :
Voltaic cell : It is defined as a device which is used for the conversion of the chemical energy produces in a redox reaction into the electrical energy. It is also known as the galvanic cell or electrochemical cell.
The given redox reaction occurs between the magnesium and cadmium.
In the voltaic cell, the oxidation occurs at an anode which is a negative electrode and the reduction occurs at the cathode which is a positive electrode.
The balanced two-half reactions will be,
Oxidation half reaction (anode) : 
Reduction half reaction (cathode) : 
Thus the overall reaction will be,

The symbol "E3" represents the energy of electrons in the third energy level.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
V = AT
v = a/2 T
d = 1/2 a T^2
d = 1/2 a/2 T^2
1/2 at^2 = 1/4 aT^2
2t^2 = T^2
T = (Sqrt2)t
Hope this helps
Answer:
The net torque is zero
Explanation:
Let's assume that the dipole is compose of two equal but oposite charges e, and it cam be represented by a rod with one end having a charge e and the other end with a charge of -e. Notice that the dipole is parallel to the electric field thus the force felt by both of the charges will be parallel to the electric field. This means that there will be no components of the forces that are perpendicular to the rod which is a requirement for it to have a torque.