<span><u>Answer
</u>
The mass of 220 lb football has less than 288 lb football. So, it will be easier to move it since it will require less force. The heavy football will have a bigger momentum. Since 288 lb has more weight than 220 lb, it will have bigger inertia making it difficult for the players to stop it.
This makes it easier to tackle 220 lb football than 288 lb football.
</span>
Look on this website http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/phyopt/sinslit.html
Answer:
please read the answer below
Explanation:
The angular momentum is given by

By taking into account the angles between the vectors r and v in each case we obtain:
a)
v=(2,0)
r=(0,1)
angle = 90°

b)
r=(0,-1)
angle = 90°

c)
r=(1,0)
angle = 0°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
d)
r=(-1,0)
angle = 180°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
e)
r=(1,1)
angle = 45°

f)
r=(-1,1)
angle = 45°
the same as e):
L = 5kgm/s
g)
r=(-1,-1)
angle = 135°

h)
r=(1,-1)
angle = 135°
the same as g):
L = 5kgm/s
hope this helps!!
Answer:
335°C
Explanation:
Heat gained or lost is:
q = m C ΔT
where m is the mass, C is the specific heat capacity, and ΔT is the change in temperature.
Heat gained by the water = heat lost by the copper
mw Cw ΔTw = mc Cc ΔTc
The water and copper reach the same final temperature, so:
mw Cw (T - Tw) = mc Cc (Tc - T)
Given:
mw = 390 g
Cw = 4.186 J/g/°C
Tw = 22.6°C
mc = 248 g
Cc = 0.386 J/g/°C
T = 39.9°C
Find: Tc
(390) (4.186) (39.9 - 22.6) = (248) (0.386) (Tc - 39.9)
Tc = 335
Answer:
7500 m/s
Explanation:
Centripetal acceleration = gravity
v² / r = GM / r²
v = √(GM / r)
Given:
G = 6.67×10⁻¹¹ m³/kg/s²
M = 5.98×10²⁴ kg
r = 6.8×10⁵ + 6.357×10⁶ = 7.037×10⁶ m
v = √(6.67×10⁻¹¹ (5.98×10²⁴) / (7.037×10⁶))
v = 7500
The orbital velocity is 7500 m/s.